Petrol fiyatları

Petrol fiyatları, Orta Doğu’da devam eden tansiyon, ABD’de ham petrol stoklarındaki düşüş ve petrol için önemli bir bölge olan Meksika Körfezi’ndeki fırtınanın arz için tehlike yaratabileceği endişeleri ile son üç haftanın en büyük haftalık kazancına yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta yüzde 0.7 değer kazandı ve bu hafta yüzde 5’in üzerinde yükseldi. Cumartesi günü Louisiana sahilini vurması beklenen Tropik Fırtına Barry, Meksika Körfezi’nde halihazırda üretimin yarısının durmasına yol açtı. İran’ın Basra Körfezi’nde bir İngiliz petrol tankerini durdurmaya yönelik hareketi petrol zengini bölgede tansiyonun daha da artmasına yol açarken, ABD’de ham petrol stokları yaklaşık 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Kısa vadede arza yönelik riskler artarken, bunların ötesinde tablo daha farklı görünüyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC), Perşembe günü yaptığı açıklamada, ABD’de kaya petrolü üretiminin artması ile birlikte 2020 yılında arz fazlası oluşacağı uyarısında bulundu. Talep görünümü de sıkıntılı. Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin ticaret savaşında ateşkes ilan edip görüşmelere yeniden başlama kararı alırken, ABD Başkanı Donald Trump, Çin’in ABD’den daha fazla tarım ürünü alma yönündeki taahhüdüne uymadığı yönünde şikayette bulundu.

Tokyo’da Mizuho Research Institute Ltd. kıdemli ekonomisti Jun Inoue, “Küresel ham petrol talebinde yavaşlama endişeleri, Orta Doğu’daki tansiyondan ve ABD’deki fırtınadan kaynaklanabilecek arz risklerine rağmen fiyatlar üzerinde aşağı yönde baskı oluşturmaya devam edecek,” dedi ve “Bu durum, Tropik Fırtına Barry’nin ‘kısa ömürlü’ etkisi geçtikten sonra daha görünür hale gelecek” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 43 sent yükselerek Londra saati ile 07:17’de varil başına 60.63 dolara çıktı. Kontrat Perşembe günü yüzde 0.4 düştü ve bu hafta yüzde 5.4 yükseldi.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 50 sent ya da yüzde 0.8 yükselerek varil başına 67.02 dolara ulaştı. Fiyatlar bu hafta yüzde 4.4 yükseldi. Küresel gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 6.34 dolar primli işlem gördü.