Temmuz’da faiz indirimine karşı

Bölgesel Fed başkanlarından ikisi, Perşembe günü yaptıkları açıklamalarda, ekonominin oldukça iyi gittiğini ve enflasyonun yüzde 2 hedef seviyesinin yakınında seyrettiğini belirterek, 30-31 Temmuz’da gerçekleştirilecek politika toplantısında merkez bankasının faiz indirimine gidebileceğine ilişkin artan görüşbirliğinin aksine değerlensdirmelerde bulundu.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Atlanta’da yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, faiz indirimine ihtiyaç duyulduğu konusunda şüpheleri olduğunu söyledi ve “Fırtına bulutlarının henüz bir fırtına oluşturduğunu görmüyorum” dedi. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ise, düşük işsizlik ve tüketici harcamaları ile birlikte, gaza basmanın doğru olduğunu söylemenin güç olduğunu kaydetti.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunmayan her iki bölgesel Fed başkanı, Fed Başkanı Jerome Powell’ın da dikkat çektiği Dallas Fed’in düzeltilmiş ortalama enflasyon göstergesini işaret etti. Fiyatları söz konusu ayda en fazla düşen ve yükselen kalemlerin belli bir değişim oranını kesen bu endeks son aylarda yüzde 2 civarında seyrediyor.

Piyasalar, Powell’ın Çarşamba ve Perşembe günü Kongre’de yaptığı ve küresel yavaşlamanın artmasından kaynaklanan risklere dikkat çektiği konuşmalarının ardından Temmuz ayındaki FOMC toplantısında bir faiz indirimini tamamen fiyatlamış durumda ve 50 baz puanlık bir artış ihtimali de bu fiyatlamalarda güçlendi..