Yen yıl sonuna dek dolar ve euroya üstün gelecek

Mizuho Bank Ltd.’nin önde gelen Döviz tahmincisi Daisuke Karakama’ya göre, yen önümüzdeki aylarda, doların düzeltmesine devam etmesi ve ek parasal teşviklerin euro üzerinde baskı oluşturması ile birlikte, üç nemli para birimi arasındaki mücadeleyi kazanacak.

Bankanın baş piyasa ekonomisti Karakama, Avrupa ortak para biriminin yen karşısında yıl sonuna dek yüzde 4 düşerek 117 seviyesine ineceği, doların da biraz daha düşerek 103 yen seviyesine gerileyebileceği tahmininde bulundu. Japon bankası Mizuho, Bloomberg’in sıralamasına göre üst üste ikinci çeyrekte de euro/yen paritesinde en iyi tahmini yapan kurum oldu.

Karakama Tokyo’da verdiği mülakatta, “Her iki para birimi de dolar karşısında güçlenecek, ancak yen, Japonya’da siyasi gürültünün göreceli olarak daha az olmasından dolayı euroya üstün gelecek,” dedi ve “Ayrıca para birimini aşağı yöne itecek merkez bankası politikası gücü Avrupa için daha kuvvetli, bu da euroyu zayıflığa daha duyarlı hale getiriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Japonya para birimi dolar karşısında bu yıl, Fed’in ekonomik zayıflamayı gidermek için faiz indirimine başlayabileceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi ile birlikte yaklaşık yüzde 2 değer kazandı. Yen euro karşısında ise, Avrupa para biriminin bölgedeki zayıf büyüme ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) yeni teşvikler getireceğine ilişkin beklentilerin baskısı altındakalmasından dolayı yüzde 3’ün üzerinde yükseldi.