Dolar “istihdam” öncesinde G – 10 paraları karşısında zayıfladı

Dolar ABD’de Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde önemli piyasa paralarının çoğu karşısında zayıfladı.

ABD’de Çarşamba günü açıklanan zayıf özel sektör istihdam verisi, tarım dışı istihdam rakamlarının da beklenenden düşük olabileceği yönündeki endişeleri artırarak, daha düşük faiz için zemin hazırlıyor.

ABD’de ADP Araştırma Enstitüsü ve Moody’s Analytics verilerine göre ABD’de özel sektör istihdamı Haziran ayında 102 bin ile beklenenden az arttı. Beklenti 140 bin idi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, ADP özel sektör istihdam verisi sonrasında düştü. Kayıplarını üçüncü güne taşıyan gösterge endeks, iki günlük işlemlerde yüzde 0.11 azalarak TSİ 08:30’da 1,190.21 puan oldu.

Tokyo’da Resona Holdings Inc. baş stratejisti Shinsuke Kajita, “Dolar Fed’in genişleme spekülasyonuyla düzeltme yapıyor. İstihdam artışı, ADP verisinin ima ettiği gibi beklenenden düşük veya negatif gelirse, şu anki ılımlı yavaşlama algısının yerini daha derin bir ekonomik küçülme algısı alır.” dedi.

Çalışma Bakanlığı tarafından Cuma günü açıklanancak istihdam verisinde beklenti 160 bin seviyesinde bulunuyor. Mayıs verisi 75 binlik artışı işaret ediyordu.

ABD’de piyasalar Bağımsızlık Günü nedeniyle Perşembe günü kapalı olacak.