İstihdam raporu Fed’in faiz stratejisi için “tamam ya da devam” niteliğinde

Bu hafta ABD’de açıklanacak olan istihdam raporu, ABD merkez bankası Fed’in faiz indiriminden kaçınması ya da belki de çok daha güçlü bir adım atması için zemin hazırlayabilir.

Piyasa şimdilerde, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bu ay gerçekleştireceği toplantıda çeyrek puandan biraz daha fazla bir gevşemeye gidebileceğini fiyatlıyor. Bu fiyatlama, 25 baz puanlık bir faiz indiriminin neredeyse kesin, 50 baz puanlık bir indirimin ise bir olasılık olduğunu işaret ediyor. Bu durum Cuma günü, istihdam raporunun görüş birliğine varılan tahminlerden uzak çıkması halinde hızlı bir şekilde değişebilir ve analistlerin ve yatırımcıların görüşlerini tekrar ayarlamalarına sebep olabilir.

Ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, tarım dışı istihdamdaki artışın Haziran ayında 164,000’e sıçraması bekleniyor. İşsizlik oranının yüzde 3.6 ile yarım yüzyılın en düşük seviyesinde kalması öngörülürken, ücretlerin muhtemelen önceki aya göre yüzde 0.3 ve geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 3.2 artarak Mayıs verisine göre ilerleme olduğunu işaret edeceği düşünülüyor.

Raporun iyi çıkması Fed’in beklemede kalmasına neden olabilir ve ABD Hazine tahvil faizlerinin yükselmesine yol açar. Bunun sonucu, yatırımcıların sağlıklı bir işgücü piyasasından dolayı daha olumlu bir ekonomik duruma karşı hareket edecek olsalar bile hisse senetlerini aşağı çekebilir. Diğer taraftan, verinin kötü çıkması Hazine tahvil faizlerinin daha da düşmesine ve detaylara bağlı olarak, riskli varlıklara yönelmeye neden olabilir.

Piyasalar ayrıca, bu verinin Bağımsızlık Günü’nden hemen sonra, çoğu yatırımcının haftasonunu da dahil ederek tatilini uzattığı bir dönemde açıklanacak olmasından dolayı daha da volatil olabilir. Fed Başkanı Jerome Powell, kendi açısından, geçen ay yaptığı açıklamada, “Sadece bir istihdam verisine bakmaktan hoşlanmıyoruz. Üç ila altı aylık dönemin ortalamasına bakmayı tercih ediyoruz” dedi.

Önceki ayların revizyonları dahil rapordaki bir dizi hareketli parça dikkate alındığında , çok sayıda permütasyon mümkün, ancak aşağıda dört geniş senaryoya ve bunların hem merkez bankası hem de piyasalar için ne anlam ifade ettiğine yer verildi:

1. Büyük Başarı

Senaryo: Tarım dışı istihdam artışı 200,000’i geçer, işsizlik düşer, ücretler tahminleri aşar.

Fed görünümü: Muhtemelen Temmuz’da hareketsiz kalacak. Ancak bu, Bank of America Corp. ABD ekonomisi başkanı Michelle Meyer’e göre, yetkililerin “faiz indirimine ilişkin piyasa beklentilerine karşı başarılı bir şekilde geri adım atmasına” bağlı.

Karşı durum: Eğer bu rakam gerçekten güçlü değilse, yani 300,000 ya da daha yüksek istihdam artışını göstermiyorsa, Wells Fargo & Co. kıdemli ekonomisti Bullard’a göre, Fed “halen beklenenden daha iyi çıkan bu rakamı nasıl yorumlayacakları konusunda çok ölçülü ve tedbirli” olacak. Bullard ayrıca Fed’in sadece bir rakama değil, trendlere baktığını sözlerine ekledi.

Piyasa tepkisi: Temmuz ayında yarım puanlık indirimini unut. QMA LLC. portföy yöneticisi ve idari direktörü Ed Campbell’a göre, ABD Hazine tahvilleri düşebilir ve bunun sonucu faizler yükselebilir. Ancak hisse senetleri, güçlü bir ekonominin olumlu noktalarının Fed’in gevşemeye gitme olasılığının azalmasından dolayı ortaya çıkacak olumsuz noktaları dengelemesinden dolayı karışık seyredebilir.

2. Beklenene Yakın

Senaryo: Tarış dışı istihdam 140,000 ila 185,000 artar, işsizlik değişmeden yüzde 3.6 seviyesinde kalır ve ücretler tahminlere paralel çıkar.

Fed görünümü: Birçok ekonomist bu durumda halen, politika yapıcıların ticaret belirsizliği, cansız işletme yatırımları ve durgun enflasyon ortamında sigorta aramaları ile birlikte,  çeyrek puanlık bir indirim beklerler. NatWest Markets kıdemli ABD ekonomisti Kevin Cummins, bu durumda, Temmuz ayında bir faiz indiriminden feragart etmek için “çıtanın hayli yüksekte olduğunu” söyledi.

Karşı durum: Bu durum, Fed’i beklemede tutmak için, iş gücü piyasasının güçlü olduğunun yeterli bir işareti olabilir, ancak ticaret ve enflasyona ilişkin endişeler halen Fed’i bir faiz indirimine yöneltebilir. Amherst Pierpont Securities LLC baş ekonomisti Stephen Stanley, “Eğer Fed gevşiyorsa, sadece işgücü piyasasından dolayı gevşemiyor” dedi.

Piyasa tepkisi: JPMorgan ETFs küresel piyasa stratejisti Samantha Azzarello, hisse senetlerinde muhtemelen bir ferahlama rallisi olabileceğini söyledi. BMO Capital Markets faiz stratejisi Jon Hill’e göre ise, Hazine tahvil faizleri bu senaryoda, yarım baz puanlık faiz indiriminin düşük fiyatlandığı dikkate alındığında, muhtemelen hafifçe gevşeyecek.

Bloomberg ekonomistleri ne söylüyor;

“100,000’in altında bir artış Fed’i yakın zamanda bir faiz indirimine gitme yoluna sokarken, Bloomberg Economics’in projeksyionuna (150,000) yakın bir sonuç, genişlemenin daha yavaş ve daha düşük ölçekte olmasına yol açacaktır”

— Carl Riccadonna, Yelena Shulyatyeva ve Eliza Winger

3. Kapsamlı Zayıf

Senaryo: 100,000 altında istihdam artışı, isşizlik oranı yükselir, ücretler beklentilerin altında.

Fed görünümü: İşgücü piyasasında kaydadeğer çatlaklarla birlikte, yarım puanlık bir indirim daha mümkün hale gelir. Oxford Economics kıdemli ABD ekonomisti ve şu anda çeyrek puanlık bir indirim bekleyen Lydia Boussour, “Bu durum belki ekonomide meydana gelen yavaşlamanın aslında bizim algıladığımızdan daha keskin olduğunu işaret edebilir” dedi.

Karşı durum: ABD ile Çin arasındaki ticaret ateşkesi potansiyel olarak bir miktar Haziran göstergelerine yansımayan ferahlama getirebilir. Ve Fed’in 31 Temmuz’daki toplantısında karar almasına dek 3 haftadan fazla bir süre var. Bu dönemde tüketici harcamaları, enflasyon ve bölgesel imalat sektörü beklenti verileri açıklanacak.

Piyasa tepkisi: Manulife Investment Management baş ekonomisti Frances Donald, “Tahvil piyasaları halihazırda kötü haberleri bir ölçüye kadar fiyatladı, ancak hisse senedi piyasaları bunu yapmadı,” dedi ve (bu senaryonun) hisse senetleri için bir dönüm noktası olamayacağını, ancak hisse senedi yatırımcılarının biraz daha sinirli olabileceğini sözlerine ekledi.

4. Beklenmedik Durum

Senaryo: Sıkılaşan bir işgücü piyasası. İstihdamda zayıf bir artış, ancak işsizlik düşer ve ücretler tahminler aşar.

Fed görünümü: Dikkatler, merkez bankası toplantısına yaklaşılan haftalardaki diğer verilere çevrilebilir.

Karşı durum: Ticaret gerilimi ve ekonomideki kademeli yavaşlama dikakte alındığında, bir faiz artırımı halen gelebilir. Oxford Economics’ten Boussour, “Tüm bu çapraz akıntılar halen yerli yerinde duracak ve bunun Fed için bir endişe unsuru olacağını düşünüyorum” dedi.

Piyasa tepkisi: TD Ameritrade trader strateji müdürü Shawn Cruz’a göre, hisse senetleri faiz indirimine ilişkin azalan beklentilerden dolayı düşebilirken, tahvil piyasasının son dönemde bu denli ralli yapmasının ardından bir miktar satış dalgası ile karşılaşabileceğini kaydetti.