Dolar/TL ABD verisi sonrası yükseldi

Dün akşam günü 5.60’ta tamamlayan Dolar/TL  yeni sabaha da yatay seyirle başladı. Sabah saatlerinde 5.60’ta seyreden kur 5.62’ye yükseldi.

Hafta boyu G20 zirvesinden çıkan olumlu haber akışıyla Türk varlıkları olumlu performans kaydetti. TL bu hafta dolar karşısında % 3’ten fazla değer kazandı.

Bugün yurt içinde kritik bir veri akışı bulunmazken ABD’de Haziran ayı tarım dışı istihdam verisi izlenecek. Önceki ay sadece 75 bin artan istihdamın Haziran’da 160 bin artması bekleniyor. Fed’in faiz indirimine gitmesinin beklendiği bir dönemde istihdam verisi yakından takip edilecek.

PİYASAYA ETKİSİ

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte beklentilere paralel ya da biraz altında/biraz üzerinde 110-180bin istihdam artışının Fed’in Temmuz toplantısında 25 baz puan faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendireceğini ve gelişen ülke varlıkları üzerinde pozitif etki yapacağını bildirdi.

Ökte beklentilerin çok altında gerçekleşecek bir tarım dışı istihdam verisinin küresel hisse senetlerini ve doları negatif etkileyeceğini belirtti.

GCM Yatırım Ekonomisti Enver Erkan Bloomberg HT’ye TL varlıklarda G20 sonrası S400 konusunda oluşan iyimserlikle pozitif havanın devam ettiğini, risk algısındaki iyileşmenin kurda aşağı yönlü hareketi desteklediğini kaydetti. Erkan “Kurda 5.60’ın aşağısını dün anlık olarak gördük, kurda 5.55 seviyesi önemli bir destek..Bunun aşağısı için daha fazla olumlu gelişme görmemiz gerekir” değerlendirmesini yaptı.