Euro Bölgesi’nde 2020 yılına ilişkin büyüme ve enflasyon tahminini düşürdü.

Avrupa Komisyonu, ticaret gerginlikleri ve politika belirsizliğinin bölge üzerinde baskı oluşturduğunu işaret ederek Euro Bölgesi’nde 2020 yılına ilişkin büyüme ve enflasyon tahminini düşürdü.

Avrupa Birliği’nin (AB) Euro Bölgesi için ekonomik görünümünü düşürmesi Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin “ek teşvik” söylemini güçlendirebilir.

AMB yetkilileri para politika toplantısı için 25 Temmuz’da bir araya gelecek. Bölge ekonomisine yönelik beklentilerin azalması bankanın faiz indirmesi ya da olası bir teşvik sinyali vermesi ihtimalini artırıyor.

Avrupa Komisyonu çeyreklik projeksiyonlarında artan aşağı yönlü risklere bağlı olarak Euro Bölgesi’nin 2020 büyüme tahminini yüzde 1.5’ten yüzde 1.4’e düşürdü. Enflasyon tarafında hem 2019 hem de 2020 tahminleri yüzde 1.3’e geriledi. AMB orta vadede yüzde 2’nin hemen altında enflasyon hedefliyor.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, “Ekonomilerimizin dayanıklılığı sınanıyor. İç tarafta, anlaşmasız Brexit ihtimali büyük bir risk kaynağı olmayı sürdürüyor.” dedi