Belirsizlikler görünümü olumsuz etkilemeyi sürdürüyor

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisine yönelik aşağı yönlü risklerin, ticaret savaşının işletme yatırımlarını zayıflatması ve enflasyonun zayıf kalması ile birlikte sürdüğünü kaydederek, politika yapıcıların bu ay faiz indirimine gitmeye hazırlandığını işaret etti.

Powell, Çarşamba günkü Kongre konuşması öncesinde yayınlanan konuşma metnine göre, “Fed yetkililerinin Haziran ayındaki toplantısında bu yana, ticaret gerilimlerine ilişkin belirsizlikler ve küresel ekonominin gücüne ilişkin endişeler, ABD ekonomisinin görünümü üzerimde baskı oluşturmaya devam ediyor görünüyor” dedi ve enflasyon baskılarının durgun kaldığını sözlerine ekledi.

Fed Başkanı’nın yarı yıl konuşması, ABD merkez bankasının, güçlü çıkan istihdam verilerine karşın, 30-31 Temmuz’daki politika toplantısında borçlanma maliyetlerini düşürmeye hazırlandığı yolundaki piyasa görüşünü destekledi.

Traderla bu ayki toplantıda faiz indirimine gidileceğine ilişkin bahislerini güçlendirdi ve 2019 yılının sonuna kadar üç çeyrek puanlık faiz indirimine yakın bir fiyatlamaya doğru hareket ettiler. ABD endeks vadeli kontratları düşüşünü tersine çevirirken, ABD Hazine tahvilleri ralli yaptı ve dolar değer kaybetti.

Powell’ın bu yorumları, ABD Başkanı Donald Trump’ın faizlerin indirilmesine yönelik baskılarının arttığı bir dönemde geldi.

Powell konuşmasının başında merkez bankasının maksimum istihdam ve fiyat istikraını sağlama görevine vurgu yapmanın yanında, şeffaflık ve hesap verilebilirlik ihtiyacı ile birlikte gelmesinden dolayı “bağımsızlığın” önemine de dikkat çekti.