Dikkatler Powell’ın Kongre konuşmalarına çevrildi

Fed Başkanı Jerome Powell bu hafta tekrar ön plana çıkmaya hazırlanıyor. Powell’ın kanun yapıcılar önündeki konuşmalarının finans piyasalarında etkili olması bekleniyor.

Cuma günü açıklanan verilerin ABD’de tarım dışı istihdamın Haziran ayında beklenenden daha fazla arttığını gösterdiği bir ortamda, Powell, politika yapıcıların faiz kararı alacağı toplantının başlamasına üç hafta kala, para politikasının son durumuna ilişkin bilgi verecek. Fed Başkanı Çarşamba ve Perşembe günü Temsilciler Meclisi ve Senato panellerinde yarı yıl konuşmalarını gerçekleştirecek.

ABD’de hisse senetleri Cuma günü, tarım dışı istihdamın Haziran ayında 224,000 ile güçlü bir artış göstermesinin ardından, traderların Fed’in faiz artırımı için daha az nedene sahip olduğu yönündeki spekülasyonuna bağlı olarak değer kaybederken, ABD Hazine tahvil faizleri ve dolar yükseldi.

Bloomberg Economics’ten Yelena Shulyatyeva ve Carl Riccadonna, “Powell’ın konuşması mini gevşeme konjonktürünün başlanguıcına ilişkin beklentilerin oluşmasına yardımcı olacak,” dedi ve “Güçlü çıkan Haziran istihdam verileri Fed’in kısa vadede agresif faiz indirimine gitmesi için zemini zayıflatırken, düşük enflasyon ve terse dönmüş getiri eğrisi dikkate alındığında, bu yılın ilerleyen dönemlerinde halen faiz indirimleri olabileceğini düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Comments are closed.