ABD tahvilleri yükseldi

Uluslararası piyasalarda hisse senetleri düşerken ABD Hazine tahvilleri yükseldi. Yuan dolar karşısında 7 seviyesini kırdı

Avrupa hisse senetleri ve ABD hisse vadeli kontratları, ABD – Çin ticaret savaşı endişelerinin artmasıyla, Asya hisselerinde Mart’tan bu yana görülen en sert dalgasını takip ederek düştü. ABD Hazine tahvilleri ve yen traderların güvenli varlıklara yönelmesiyle yükseldi.

Madencilik ve teknoloji hisselerindeki kayıplar, Stoxx Europe 600 Endeksi’ndeki düşüşe öncülük etti. S&P 500 Endeks vadelileri kayıplarını azaltmadan önce yüzde 1.3 geriledi. Çin Yuanı dolar karşısında zayıflayarak 7 seviyesini aştı. Hong Kong’da işlem gören şirketler yüzde 3.1 düşerken, şehirdeki protestolar piyasadaki kargaşayı artırdı. Bloomberg’in haberinde Çin’in kamu şirketlerinden ABD tarım ürünü alımlarını durdurmalarını istediği belirtildi. Altın yükseldi ve 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi Ekim 2016’dan beri en düşük seviyesine geriledi.

Singapur’da JPMorgan Chase & Co. gelişen piyasalar Asya Döviz stratejisi birimi yöneticisi Jonathan Cavenagh, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Piyasanın çok daha agresif bir Fed veya ABD – Çin ticaret görüşmelerinin devam etmesi gibi bir devre kesiciye ihtiyacı var. Eğer ABD hisse piyasasında yeterince zayıflık, ekonomik verilerde yeterince aşağı yönlü ivme olursa o zaman iki taraf da bir noktada müzakere masasına oturabilir. Fakat ben bunun en azından kısa vadede olacağını sanmıyorum.” dedi.

Çin hisselerinin kayıpları bölgenin geri kalanına kıyasla daha az düştü. Politika yapıcıların ticaret savaşının hızlanmasıyla birlikte teşvik artıracağı yönündeki spekülasyon Çin hisselerindeki kayıpların sınırlı kalmasında etkili oldu. Yuan, yetkililerin küresel piyasalarda çalkantıya sebep olan devalüasyon açıklamasını yaptığı Ağustos 2015’ten beri en sert düşüşünü kaydetti. Çin Merkez Bankası (PBOC) kuru stabil ve makul bir seviyede tutabileceğini, ticaret korumacılığı nedeniyle 7 seviyesini kırdığını söyledi.

Hisse senetleri

Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saatiyle 08:16’da yüzde 0.9 düştü.
S&P 500 Endeks vadeli kontratları yüzde 0.9 düştü.
MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.9 gerileyerek 19 haftanın en sert düşüşünü kaydetti.
Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 2.7 azalarak üç ayın en sert düşüşünü kaydetti.
MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.8 düşüşle art arda dokuzuncu kez geriledi.

Döviz

Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 arttı.
Sterlin/dolar paritesi yüzde 0.4 düşüşle 1.211’den işlem gördü.
Euro/Dolar  paritesi yüzde 0.1 yükselerek 1.1119’dan alıcı buldu.
Çin’de işlem gören yuan yüzde 1.3 geriledi.
Tayvan Doları yüzde 0.8 düşüşle yedi haftanın en sert kaybını verdi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 8 baz puan azalarak yüzde 1.76 oldu. 10 yıllıkların faizi art arda yedinci kez geriledi.
ABD 2 yıllıklarının faizi 8 bp azalarak yüzde 1.63 oldu.
Japonya 10 yıllıklarınınfaizi 3 bp azalarak eksi yüzde 0.192 oldu.
Almanya 10 yıllıklarının faizi 4 bp azalarak eksi yüzde 0.53’e geriledi.

Emtia

Altın yüzde 1.1 değer kazanarak onsu 1,456.70 dolara tırmandı.
WTI petrol yüzde 1.1 düştü.
Demir cevheri yüzde 6.8 değer kaybederek ton başına 96.10 dolardan işlem gördü. Demir iki yıldan uzun bir sürenin en sert düşüşünü kaydetti.
Gümüş yüzde 1.9 yükselerek ons başına 16.51 dolardan alıcı buldu. Gümüş, iki haftadan uzun bir sürenin en güçlü yükselişini kaydetti.