ABD Başkanı Donald Trump`ın ikinci dönem başkanlık seçimlerini kaybetmesi durumunda ABD ekonomisinin sarsılabileceği uyarısını yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump`ın ikinci dönem başkanlık seçimlerini kaybetmesi durumunda ABD ekonomisinin sarsılabileceği uyarısını yaptı.

Mobius Capital kurucusu Mark Mobius ABD Başkanı Donald Trump’ın 2020’deki Başkanlık seçimlerini kaybetmesinin Trump’ın politikalarıyla yükselen piyasalar için olumsuz olacağını kaydetti.

Trump 2017’de göreve geldiğinden bu yana kurumsal vergi indirimi gibi çeşitli adımlar attı. 2017’nin başından bu yana Dow Jones ve S&P 500 endeksleri % 30’dan fazla yükselirken Nasdaq Bileşik Endeksi’ndeki yükseliş %45’i buldu.

Mobius’a göre Trump’ın seçimi kaybetmesi hisse senedi piyasalarında bu iyimser havanın yok olmasına ve piyasanın bozulmasına neden olacak. Ancak Trump’ın kazanmama ihtimalinin düşük göründüğünü de ifade etti.

MOBIUS’UN PORTFÖYÜ

Mobius Avrupa ekonomileri ve Japonya ekonomisinde görünümün iyi gitmediğini bu nedenle büyük gelişmiş piyasalarda çok fazla yatırım fırsatı görmediğini ifade etti.

Fed’in faiz indiriminin gelişen piyasalara yatırım yapmak için bir neden olduğunu söyleyen Mobius “Oyunun adı getiri arayışı, gelişen piyasalar sadece faiz indirimi nedeniyle değil, şirketlerinin oldukça yüksek getiri sunması nedeniyle de fırsat oluşturuyor” ifadesini kullandı.


Mobius’un portföyünün yaklaşık %40’ını Çin ve Hindistan varlıkları oluşturuyor.