ABD tahvil faizleri yükseldi

ABD ve Avrupa hisse senedi vadeli kontratları yatırımcılar Fed Başkanı Jerome Powell’dan para politikasına ilişkin ipuçları beklerken fazla değişmedi. ABD Hazine tahvili faizleri üç haftanın yükseğini görerek doları destekledi.

Asya’daki karışık seansta Hong Kong ve Güney Kore hisse senetleri sınırlı kazanç elde etti. Japonya ve Çin hisseleri bir miktar geriledi. S&P 500 ve Euro Stoxx 50 endeks vadelileri yatay seyretti. ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.08’e ulaşırken dolar yen karşısında beş haftadan uzun bir sürenin en yüksek seviyesini gördü. Meksika Pesosu Maliye Bakanı’nın istifa haberinin ardından düşmesi sonrasında yatay seyretti.

Powell’ın ekonomi ve politika görünümü üzerine iki günlük sürecek altı aylık Kongre konuşması Fed’in Temmuz sonundaki politika toplantısına ilişkin beklentileri şekillendirecek.

New York’ta Wells Fargo Securities hisse senedi stratejisti Anna Han, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “Kongre konuşmasında çok büyük bir ikaz görmediğimiz sürece daha genişlemeci bir ortama gireceğiz. Bu risk almak için bir fırsat.” dedi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin Çinli mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi gerçekleştirerek, iki ülke liderinin ticaret görüşmelerini devam ettirmek üzere anlaşmalarının ardından ilk üst düzey teması yaptı.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Döviz

Yen dolar karşısında 108.88 seviyesinden işlem gördü.
Çin dışında işlem gören yuan 6.8889’dan alıcı buldu.
Euro/Dolar  paritesi 1.1209’da fazla değişmedi.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 1 baz puandan fazla yükselerek yüzde 2.08 oldu.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 1.35’e yükseldi.

Emtia

WTI petrolün varili yüzde 1.4 yükselişle 58.63 dolara çıktı.
Altın yüzde 0.4 ekside ons başına 1,392.52 dolar oldu.