Petrol düşen ABD stokları ve İran gerilimi ile yükseldi

Petrol fiyatları, ABD’de düşmeye devam eden ham petrol stoklarının arz görünümünü sıkıştırdığını gösteren özel sektör verisi ve Orta Doğu’da artan tansiyonun petrol akışını aksatabileceği endişeleri ile son bir haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, Salı günü yüzde 0.3 yukarıda kapandıktan sonra yüzde 1.6 kadar yükseldi. Özel sektör tarafından fonlanan Amerikan petrol Enstitüsü (API) verilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 8.13 milyon varil düştü. Bloomberg’in anketine katılan analistlerin tahmin medyanına göre, Çarşamba günü Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından açıklanan resmi verilerin, stokların söz konusu dönemde 2.9 milyon varil düştüğünü göstermesi bekleniyor.

Petrol fiyatları geçen hafta Salı günü yaklaşık yüzde 5 düştükten sonra, İngiltere’nin İran petrolünü taşıyan bir tankeri alıkoyması sonrası İran’ın misillemeye girişeceği endişeleri ile bu kayıpların önemli kısmını geri aldı. ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin yeniden başlaması ticaret savaşının kontrol altına alınabileceğine ilişkin umutları bir miktar artırırken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün ve Perşembe günü Kongre’de yapacağı iki konuşma faiz indirimlerine ilişkin işaretler için yakından takip edilecek.

Singapur’da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, “ABD’de düşen ham petrol stokları ve İran’ın sertleşen söylemi, boğaların tekrar piyasaya dönmesi için yolu açtı,” dedi ve “Düşen enerji talebine ilişkin halen çok fazla endişe olmasından dolayı, petrol fiyatlarının önünde engebeli bir yol var” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 80 sent ya da yüzde 1.4 yükselerek Singapur saati ile 11:24’te varil başına 58.63 dolara yükseldi. Fiyatlar erken saatlerde 92 sent kadar yükseldi. Kontrat geçen hafta Salı gününden bu yana yüzde 4.2 yükseldi.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 62 sent ya da yüzde 1 yükselerek varil başına 64.78 dolara çıktı. Kontrat Salı günü yüzde 0.1 yukarıda kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 6.08 dolar primli işlem gördü.