Yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor

Citigroup, sektör genelinde gelirlerdeki düşüşten dolayı alım-satım bölümünde yüzlerce kişiyi işten çıkarıyor..

Citigroup Inc. alım-satım bölümünden yüzlerce kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Bu durum, sektör bazında gelirlerde bu yıl görülen düşüşün, tweet’lerin ve politika hareketlerinin müşterilerde yarattığı sarsıntılardan kaynaklanan olumsuzluktan daha kalıcı olduğunun diğer bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

New York merkezli banka, konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, sabit getirili menkul kıymetler ve hisse senetleri işlem operasyonlarında görevli bazı personeli işten çıkarmayı planlıyor. Kaynaklar, bu işten çıkarmaların hisse senedi biriminde en az 100 kişiyi, yani bölümün işgücünün yaklaşık yüzde 10’unu kapsadığını kaydetti. Kaynaklardan biri, bu çıkarmaların yaklaşık 80’inin Citigroup’un Londra operasyonlarından olacağını ifade etti.

Aylardır, küresel bankalar alım-satım gelirlerindeki düşüşleri gözlem altına alırken, sektör liderleri, müşterilerin ABD Başkanı Donald Trump’tan Çin ile ticaret anlaşmazlığı konusunda gelen beklenmedik tweet’lerden ve Fed’in faiz konusundaki duruşunu değiştirmesinden dolayı geçici olarak beklemeye geçtiklerini kaydediyorlardı. Ancak bankalarına artan bir şekilde işten çıkarmalara gitmeleri, üst düzey yöneticilerin daha kalıcı sorunlardan endişe duyduklarının bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Sandler O’Neill analisti Jeff Harte, “Bu alım-satım birimlerinde istihdam kısıntısına ilişkin son haber olmayacak,” dedi ve “Wall Street’in kalan kısmı da aynı şekilde düşünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Wall Street’teki en büyük beş ABD bankasının alım-satım gelirleri, yılın ilk üç aylık dönemindeki yüzde 14’lük düşüşün ardından ikinci çeyrekte yüzde 8 geriledi ve buna bağlı olarak, küresel bankalar 10 yılı aşkın sürenin en kötü ilk yarı performansını gerçekleştirdi. Citigroup’ta, hisse senetleri ve sabit getirili menkul kıymet kısımlarının toplam gelirleri, işlem ortaklarından birinin payının bir defalığa mahsus satışı hariç yüzde 5 düştü.