Ticaret görüşmeleri verimli giderse Pekin’e gidebiliriz…

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, kendisinin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer’ın bu hafta telefonda gerçekleşecek ticaret görüşmelerinin verimli geçmesi durumunda Pekin’e bir ziyaret gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Mnuchin, Pazartesi günü Beyaz Saray’da gazetecilerie yaptığı açıklamada, “Bu hafta, bir diğer telefon görüşmemiz olmasını bekliyoruz ve katettiğimiz yola göre tekrar o noktaya gelebilmek için iyi bir şansımız olduğunu düşünüyorum” dedi.

Planlanan telefon görüşmesi, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Haziran sonunda G-20’de gerçekleşen zirvelerinin ardından üst düzey ticaret yetkilileri arasında gerçekleşecek ikinci telefon görüşmesi olacak .

Liderler G-20 zirvesinde bir araya gelerek, Mayıs ayında çöken görüşmeleri tekrar sürdürme kararı almışlar fakat nihai anlaşma için net bir zaman ve çerçeve sunmamışlardı.

Trump, Pazartesi günü attığı tweette, ABD’nin uyguladığı ek gümrük vergilerinin Çin ekonomisi üzerinde önemli etkileri olduğunu belirtmiş ve “ABD’nin vergileri, şirketlerin Çin’den ayrılıp vergi uygulanmayan ülkelere taşınmasında temel etken. Bu yüzden Çin anlaşma yapmak ister” dedi.

Trump’ın yorumları, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in yüzde 6.2 ile son 27 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşen büyüme verisinin ardından geldi.