Sermaye piyasalarının bir değil, birkaç kat büyümesi gerekiyor

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Başkanı Dr. Alp Keler Türkiye’de sermaye piyasasının gelecek dönemde bir değil, birkaç kat büyümesi gerektiğini kaydetti, orta gelir tuzağından çıkmamızın en önemli noktalarından birinin sermaye piyasalarının gelişmesi olduğunu aktardı

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) Başkanı Dr. Alp Keler Bloomberg HT’deki Finans Merkezi programında Açıl Sezen’in sorularını yanıtladı.

Ülkenin istikrarlı büyüme sağlaması açısından sermaye piyasalarının önemine değinen Keler sermaye piyasası gelişmiş olan ülkelerin dünya ticaret ve büyümesinden aslan payı aldığını söyledi.

Sermaye piyasasının gelecek dönemde bir değil, birkaç kat büyümesi gerektiğini kaydeden Keler, sermaye piyasalarının yeterince gelişmemesinde birçok faktörün rol oynadığını belirterek “Piyasadaki faktörler, yatırımcı açısından güven istikrarının yeterince oluşmaması etkili olmuş olabilir, yatırım yapma kültürünün de gelişmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

“BAKIŞ AÇISI DEĞİŞMELİ”

Şirketlerin sermaye piyasalarına bakış açısını geliştirmesi gerektiğini ifade eden Keler “burası uzun vadeli yaratılan değerin paylaşıldığı ve daha büyük ölçekte iş yapabilmenin sağlandığı bir ortam olarak görülmeli. Bu kültürel değişim yatırımcı tarafında da, şirketler tarafında da olmalı.” diye konuştu.

“HİNDİSTAN’DA 5 BİN, TÜRKİYE’DE 400 ŞİRKET HALKA AÇIK”

Son birkaç yılda Türkiye’de halka açık şirket sayısının azaldığını belirten Keler “10 – 15 yıl önce bizle benzer düzeylerde olan Hindistan’da bugün 5 bin, Güney Kore’de 2 bin 200 şirket halka açık, Türkiye’de uzun yıllardır 400 tane şirket halka açık” S&P’de ortalama şirket ömrü 15 yıla kadar düşmüş durumda, yani değişen dünya içinde Türkiye’deki dinamik, trendleri taki eden şirketleri biz Borsamıza çekmeliyiz. Yatırımcı açısından bunlara erken aşamada yatırım yapabilmenin yollarını açmalıyız” 
ifadesini kullandı.

Burada herkese görev düştüğünü kaydeden Keler “borsamız bu konuda düzenlemeler yapıyor…Yatırımcıların da vadeyi uzatacağı kültürel ortamın oluşması ve bunları destekleyecek mevzuat, altyapı ve Ankara’nın desteği önemli. Bunları yapınca sermaye piyasalarında gelecek oluşur. Bu da ekonomik büyümemiz açısından çok önemli.” yorumunu yaptı.

Bugün orta gelir tuzağından çıkmanın en önemli noktalarından birinin sermaye piyasalarının gelişmesi olduğunu vurguladı.