Renaissance Capital TCMB’den indirim olabilir

Renaissance Capital yıl sonuna kadar TCMB’den 175-275 baz puan daha indirim olabileceğini öngördü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 25 Temmuz toplantısında faizi 425 baz puan indirimle % 19.75’e çektiğini hatırlatan kurum beklentiden daha fazla indirim ve Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasıyla oluşan bağımsızlık endişelerine rağmen Türk Lirası’nın istikrarlı seyrettiğine vurgu yaptı.

Ilımlı küresel ortam ve azalan jeopolitik gerilimlerin algıyı desteklediğini belirten kurum, yeni Başkan’ın göreve getirilmesiyle beraber piyasanın daha fazla faiz indirimi bekleyeceğini öngördü.

Açıklamada “küresel risk iştahı Türk varlıklarının aleyhine dönmezse (enflasyon da yıl sonuna kadar %14 – 15 bandına gevşer ve reel getiri de carry’yi cazip kılmaya yeterse) Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar 175 – 275 baz puan daha faiz indirmesi için alan olduğuna inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Jeopolitik meseleler hala gölge oluşturuyor”

Kurumun hisse senedi stratejisti Daniel Salter S400 konusunda ABD’nin Türkiye’ye çeşitli yaptırımlar getirme ihtimaline dikkat çekti. Ancak Türkiye’nin S400’leri 2020’ye dek aktif hale getirmeyi planlamadığını, bu nedenle kısa vadede Türk varlıklarında rahatlama için bir alanı olduğunu kaydetti.

Hisse senetleri için beklentilerini de paylaşan kurum “Eğer S400 savunma sistemi konusunda bir çözüm bulunursa veya ABD’nin yaptırımları hafif ve sadece savunma sektörüne yönelik olursa piyasalarda sert bir ralli görebiliriz” ifadelerini kullandı. Uzun vadede ise güvenilir yeni bir ekonomik modele ihtiyaç olduğu vurgulandı.