Rabobank’ın gözü bu ayki PPK toplantısında

Bloomberg HT’deki Akıllı Para programında Cumhur Örnek’e konuk olan Rabobank Gelişen Piyasalar Stratejisti Piotr Matys, TCMB faiz indirimini kademeli olarak yapması gerektiğini söyledi.

Matys, Merkez Bankası başkanının ani bir kararla değiştirilmesinin yatırımcılar için belirsizliğe sebep olduğunu ve yeni başkanın çok daha hızlı bir şekilde faiz indirimi yapmak isteyeceğini belirtti.

Kararın hafta sonu olması ile TL’deki oynaklığın önüne geçildiğini belirten Stratejist, “Karar hafta sonu açıklandığı için yatırımcıların bu sürpriz kararı anlaması için 2 günü vardı. Eğer bu karar hafta içi açıklanıyorsa olsaydı Türk Lirası çok büyük oranda değer kaybı yaşayacaktı ve oynaklık daha fazla olacaktı.  Türk Lirası hala en kötü performans gösteren para birimi…” dedi.

Piyasanın şimdi olası bir faiz indirimini değerlendirmesi gerektiğini söyleyen Matys, kararın Merkez Bankası’nın bağımsızlığı hakkındaki endişeleri de arttırdığını söyledi.

Matys “Karar, Merkez Bankası’nın güvenilirliğini maalesef ki etkiledi ve bağımsızlığı hakkındaki endişeleri de arttırmış durumda. Eski Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’ya TL’yi geçen eylül ayında dengelediği için hakkının verilmesi gerekiyor. Onun liderliğinde çok büyük oradan faiz artırımı yapılmıştı. 625 baz puanlık bir faiz artırımı yapıldı. Merkez Bankası’nın o zamanlarda faiz artırımı için geç kaldığını söyleyebiliriz ancak hala uygun bir faiz artırımı yaptığını söylememiz gerekiyor ve eylül ayından beri, sıkı para politikasını sürdürebilmişti.  Piyasalar için bir faiz indiriminin ne kadar olabileceğini değerlendirmesi gerekiyor.  Çünkü 25 Temmuz’da bir faiz indirimi olabilir” dedi.

Yeni başkanın faiz indiriminde istekliği olacağını söyleyen Matys, “Yeni Başkan Merkez Bankası’nın güvenirliliğinin yeniden kazanılması için acele edebilir. Bu yüzden nispeten ölçülü bir faiz indirimi yapmak isteyecektir.  Kendisi Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından göreve getirildiği için eylül ayı faiz artırımını önümüzdeki günlerde keskin bir şekilde geriye çevirmesini istenebilir. Merkez Bankası’nın faiz indirimi yapması bekleniyordu ama bu kademeli bir şekilde bekleniyordu.  Çünkü enflasyonda yavaşlama var.  Şimdi yatırımcılar yeni belirsizliklerle karşı karşıyalar. Çünkü çok daha hızlı bir şekilde gevşeme yapılabilinir” dedi.