Piyasalarda Temmuz ayı sıcak geçecek

Haziran ayında ağırlıklı olarak Japonya Osaka’da gerçekleşen G-20 zirvesi ve ticaret müzakelerinin akıbetine odaklanan küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki zirveden ticaret müzakelerinin devam etmesi ve ek gümrük vergilerinin askıya alınması kararının çıkması ile hafif rahatlama gösterse de, beklentileri karşılamayan küresel ekonomik veriler Temmuz başında piyasalar üzerinde baskı oluşturdu.

Bununla birlikte Haziran ayı içinde Merkez Bankaları, küresel büyümeye yönelik endişelerin derinleşmesiyle para politikalarını gevşetmeye yönelik sinyaller verdi.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, risk görünümünün “aşağı yönlü” olmayı sürdürdüğünü ve görünümün iyileşmemesi durumunda daha fazla teşviğin gerekeceğini söyledi, Fed cephesinde ise Temmuz toplantısı için faiz indirim ihtimali fiyatlamalara girdi.

Yurt içinde gündem üzerinde ağırlık taşıyan temel etkenlerden biri ise yenilenen İstanbul seçimleriydi. Haziran ayı içinde Dolar/TL  kuru kapanış fiyatları baz alındığında yüzde 0.78 değer düşer.

Temmuz ayında yatırımcıları yakından ilgilendirecek gelişmeler şu şekilde;

Fed-FOMC // 31 Temmuz

ABD Başkanı Donald Trump tarafından sıkça eleştirilen Fed’in faiz politikasında Temmuz ayı için 25 baz puan indirim yüzde 76.5 seviyesinde fiyatlanıyor. 

Fed Başkanı Jerome Powell ve yetkililer, en son merkez bankası metnindeki borçlanma maliyetleri için “sabırlı” duruş ifadesini çıkarmış ve federal fonlama faizini yüzde 2.25 – 2.50 aralığına tutmuştu.

TCMB/ PPK // 25 Temmuz

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, Haziran toplantısında politika faizini değiştirmeyerek %24’te tuttu. 

İngiltere Başbakanlık Seçimi // 22 Temmuz 

İngiltere’de Boris Johnson ya da Jeremy Hunt arasında ülkenin AB’den ayrılışında kaderi belirleyecek  İngiltere Başbakanı ve Muhafazakar Parti Genel Başkanı Seçimi yapılacak.

S-400                                                    

Geçtiğimiz ay Kremlin’den yapılan açıklamada, Rusya’nın S-400 füze savunma sistemini Temmuz’da Türkiye’ye teslim etmeyi planladığı belirtildi.

Hakan Atilla’nın Tahliyesi // 19 Temmuz

ABD’deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, 19 Temmuz’da tahliye edilecek.

F-35 // 31 Temmuz

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın F-35 programına ilişkin Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a ilettiği mektupta 31 Temmuz itibariyle Türk pilotların eğitimleri durdurulacağı ve personelin 31 Temmuz itibariyle üslerden ayrılmasının isteneceği ifade ediliyordu.