Petrol yükselişini sürdürdü

Petrol fiyatları, Orta Doğu’da gerilimin sürmesi ve ABD’de ham petrol stoklarının düşmesi ile yükselişini sürdürdü..

Petrol fiyatları, İran geriliminin devam etmesinin Orta Doğu’dan petrol akışını aksatabileceği endişeleri ve ABD’de ham petrol stoklarındaki düşüşün sürmesi ile birlikte son üç haftanın en uzun süreli rallisini devam ettirdi.

Vadeli petrol kontratları New York’ta, son dört seansta yüzde 3.9 yükseldikten sonra yüzde 0.8 kadar daha değer kazandı. İran Deniz Kuvvetleri Komutanı’na dayandırılan habere göre, İran Hint Okyanusu’nda Rusya ile Mart 2020’de ortak askeri tatbikat yapma konusunda anlaşmaya vardı. Özel sektör verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 6.02 milyon varil düştü. Çarşamba günü açıklanacak olan resmi veriler de bunu teyit ederse, stoklar üst üste yedinci haftada da gerilemiş olacak.

Petrol fiyatları bu ay, küresel büyüme endişeleri ile Orta Doğu’da arz aksaklıklarına ilişkin endişelerin birbiri ile mücadele etmesi sonucu kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandıktan sonra fazla değişmedi. Yatırımcılar, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’i ABD tarım ürünlerini satın almada isteksiz davranmakla itham ettiği bir ortamda, ABD ve Çin arasında Salı günü Şanghay’da yeniden başlayan ticaret görüşmelerinde ilerleme olup olmadığını gözlemlemeye devam ediyor. Öte yandan, Fed’in faiz indirimine gideceğine ilişkin iyimserlik artıyor.

Singapur’da VM Markets Pte idari ortağı Stephen Innes, “İran’ın Rusya ile askeri anlaşması, ABD-İran anlaşmazlığının çözüleceğine ilişkin ilişkin beklentileri olumsuz etkiledi,” dedi ve “Rusya’nın desteği ile, İran kendini daha az izole hissedecektir ve ABD taleplerine karşı daha katı olacaktır. Fed’in faiz indirimi altın için destekleyici bir faktör, ancak merkez bankalarının ortak politika uygulayacağı düşüncesi ayrıca bazı piyasaların aşağı yönlü yapıları daha agresif bir şekilde ortadan kaldırmasını da tetiklemekte” değerlendirmesinde bulundu.

Eylül vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 40 sent ya da yüzde 0.7 yükselerek Singapur saati ile 11:47’de varil başına 58.45 dolara çıktı. Kontrat Salı günü yüzde 2.1 ile 10 Temmuz’dan bu yana günlük bazda en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

Vadesi Çarşamba günü dolacak Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 49 sent yükselerek varil başına 65.21 dolara ulaştı. Kontrat Salı günü yüzde 1.6 yükselişle 64.72 dolardan kapandı. Daha aktif işlem gören Ekim kontratı 55 sent yükselerek 65.18 dolara çıktı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI’a kıyasla 6.75 dolar primli işlem gördü.