Merkez Bankası’ndan faiz indirimi beklentisi artıyor

Enflasyonun Haziran ayında yıllık bazda %18.71’den % 15.72’ye gerilemesinin ardından Merkez Bankası’nın bu ay faiz indireceği beklentisi de artıyor. Yabancı kurumlar da Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine bu ay başlayabileceğini öngörüyor.

Standard Chartered Ekonomisti Carla Slim Haziran ayı enflasyon rakamının Merkez Bankası’nın Temmuz ayında gevşeme döngüsüne başlaması için zemin hazırladığını söyledi. Bu ay bankanın 100 baz puanlık indirim yapabileceğini öngören Slim faiz indirimi konusunda diğer kurumlardan daha temkinli olduklarını belirterek “piyasalardaki türbülans, Mart seçimlerindeki siyasi çalkantı ve S400 gelişmeleriyle bu sene toplamda 200 baz puanlık indirim olabilir” şeklinde yorum yaptı.

JP Morgan enflasyonun Ekim ayında sert düşüşle %9.4’e ineceğini ve Merkez Bankası’nın 25 Temmuz’daki toplantısında gevşeme döngüsünü başlatacağını öngördü.

Mideast Ekonomisti Ziad Daoud ise yüksek reel faiz, zayıf ekonomik büyüme, TL’deki stabilizasyon ve seçim gündeminin sona ermesinin faiz indirim döngüsünün bu ay başlamasına zemin hazırladığını söyledi.