Merkez Bankası yıl sonuna kadar 600 baz puan indirim yapabilir

Türkiye’nin karşı karşıya olduğu bazı belirsizlikler ve aşağı yönlü riskler olduğunu kaydeden Parker bu belirsizliklerin Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasıyla daha da arttığını söyledi. Çetinkaya “bütçe açığı kötüleşti, Döviz ve para politikası belirsizliklerinin yanı sıra jeopolitik riskler de var.” şeklinde yorum yaptı.

POLİTİKA FAİZ YIL SONUNDA %18’E İNER

Parker Türkiye’de enflasyonun düştüğünü, reel faizlerin yüksek olduğunu, cari açığın azaldığını ve yeni Merkez Bankası Başkanı göreve gelmeden önce de ekonominin gittiği patika nedeniyle piyasanın zaten faiz indirimi beklediğini vurguladı.

Politika faizinin yıl sonunda % 24’ten %18’e inmesini beklediklerini belirten Parker indirimlerin ne hızda yapılacağının önemli olacağını ifade etti. Uzman “Faiz indiriminin ekonomi gidişatıyla uyumlu olması gerekiyor. Yarınki toplantıda indirimler başlayacaktır. Eğer faizler çok hızlı şekilde indirilirse ekonomide oynaklığın uzadığını görebiliriz ve bu dengelenme açısından da kötü olur” dedi.

Fitch bu ay TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevden alınmasını gerekçe göstererek Türkiye’nin kredi notunu BB’den BB-‘ye indirmişti. Kurum geçen Cuma günü de 14 Türk bankasının notunu düşürmüştü.