Mark Mobius Çin dedi…

ABD-Çin ticaret savaşının Türkiye dahil olmak üzere piyasalar üzerindeki etkisi hakkında konuştu. Mobius ayrıca Çin’in küresel anlamda hakim oyuncu olacağını söyledi.

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, ABD-Çin arasındaki ekonomik savaşı Çin’in kazanarak küresel hakim oyuncunun Çin olacağını söyledi. Ayrıca Mobius, ticaret savaşının Türkiye dahil olmak üzere piyasalar üzerindeki etkisi hakkında konuştu. Mobius ayrıca Çin’in küresel anlamda hakim oyuncu olacağını söyledi.

Varlık yönetim şirketi Mobius Capital Partners’ın kurucusu ünlü yatırımcı Mark Mobius Bloomberg’e verdiği demeçte şunları vurguladı:

“Bugün gelişen piyasalara baktığımızda gördüğümüz şey dünya ticaretinde devrim niteliğinde bir değişimdir. Mesela ABD-Çin ticaret savaşı gibi. Çin’deki ticari ürünler daha da pahalılaşıyor. Böylece üretimin çoğunluğu başka bir ülkeye taşınmış oluyor. Sonuç olarak biz de yönümüzü bu durumdan fayda sağlayabilecek ülkelere çeviriyoruz. Bu ülkelere örnek olarak Vietnam, Bangladeş, Mısır ve Türkiye’yi gösterebiliriz. Bu ülkeler Çin’deki üretimi devralabilecek  düşük maliyetli üretim merkezleridir ki bu zaten şuan yaşanıyor. Bu değişimin sonucu olarak çok iyi fırsatlar ortaya çıkıyor.

“Ayrıca şunu bilmemiz gerekiyor ki Çin küresel anlamda hakim oyuncu olacak. ABD ve Çin arasındaki denge eşitlenebilir hatta Çin daha da ilerleyebilir. Çin bu yolda ABD’den daha farklı kurallarla ilerleyecek ki bu da Çin adına önemli bir mücadele olmuş olacak.” dedi.