İstihdam verisi Fed faiz indirimi beklentilerini nasıl etkiledi?

Fed Haziran ayı tarım dışı istihdam raporunu açıkladı. Veri, Haziran’da 224 binlik güçlü istihdam artışını işaret etti. Bloomberg anketine katılan uzmanların medyan tahmini 160 bin idi. İstihdam artışı Mayıs’ta 75 bin seviyesinde gerçekleşmişti, 72 bine revize edildi.

İstihdam verisi ve faiz indirimi fiyatlaması

Piyasa, istihdam verisi öncesinde, bu ayki Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında 25 baz puandan biraz daha fazla faiz indirimine gidilebileceğini fiyatlıyordu.

National Australia Bank Ltd. kıdemli Döviz stratejisti Rodrigo Catril, verinin yayınlanması öncesinde “Zayıf gelecek bir veri büyük bir ihtimalle piyasa beklentisinin 50 baz puana çıkmasına neden olacaktır.” demişti.

Tahvil piyasası ve vadelilere göre faizde yön aşağı

Tahvil piyasasındaki fiyatlamaya bakılacak olursa, ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi Ağustos 2018’de yüzde 3.20’yi aşmasının ardından gerilemeye başladı. Sonrasında ise yüzde 2 seviyesinin altına indi. (İstihdam verisinin hemen ardından faiz indirimlerinin ertelenebileceği yönündeki beklentilerin güçlenmesiyle yüzde 2’yi aştı)

Fed fonlama oranı vadeli kontratlarına göre Temmuz toplantısında indirime gidilme ihtimali yüzde 100 fiyatlanırken, 25 bp indirim ihtimali veri öncesinde yüzde 77.5 seviyesinde fiyatlanırken verinin ardından yüzde 88.5’e yükseldi. ABD gecelik faiz swaplarına göreyse faiz beklentileri veriden sonra bir miktar yükseldi: 3 aylık beklenti yüzde 1.87’den yüzde 1.92’ye, 6 aylık yüzde 1.65’ten yüzde 1.71’e, 1 yıllık yüzde 1.43’ten yüzde 1.51’e, 2 yıllık yüzde 1.30’dan yüzde 1.36’ya, 3 yıllık beklentiyse yüzde 1.37’den yüzde 1.43’e tırmandı.

EM paraları “indirim” sinyalinden bu yana dolar karşısında güçlendi

MSCI Gelişen Piyasa Paraları Endeksi, Fed’in karar metninden para politikasında “sabırlı duruş” ifadesini çıkararak 10 yıldan bu yana ilk kez faiz indirimi sinyali verdiği son toplantısından (19 Haziran) bu yana yaklaşık yüzde 1.3 yükseldi.

Altının onsu Haziran’daki faiz indirimi sinyalinden beri 1,360 dolardan yüzde 4’e yakın yükselişle 1,414 dolar çıktı. Dolar Endeksi (DXY) 97.117 puandan 95.98’e kadar geriledi. Altın, veri sonrasında 1,400 doların altına gerilerken DXY 97’nin üzerine tırmandı.

TEB Yatırım/BNP Paribas stratejisti Işık Ökte, istihdam verisini Fed faiz indirimi beklentilerine etkisini değerlendirdi.

Ökte, “ABD istihdam verisinde gördüğüm ana gerçek, Fed Açık Piyasa Komitesi’nin 50 baz puan indirim ihtimalinin neredeyse sıfıra indiğidir. Dün akşam kapanışında 31 Temmuz Fed Açık Piyasa Komitesi’nin 50 baz puanla faiz indirimine başlama ihtimali %26 fiyatlanıyordu. Şu an bu ihtimal %4’e indi! Ancak hala Fed’in Temmuz faiz indirim olasılığı opsiyon fiyatlaması %100 ve özellikle gelişen ülke varlıkları açısından pozitif değerlendiriyorum.” dedi ve sözlerini sürdürdü:

Neden mi? Fed’in masada ‘’havucu’’ bırakması kritik önemde: Fed 50 baz puan indirim yapsa ve bundan sonra verilere bakacağız, ona göre karar vereceğiz mi dese mi iyi, yoksa 25 baz puan indirim yapsa ve küresel belirsizlikler devam ediyor, enflasyon düşük seyrediyor dese mi daha iyi? Tabii ki ikincisi… bu nedenle BIST bankalarında alımların devam ettiğini görüyoruz, bu nedenle BIST banka/sinai (XBANK/XUSIN) rasyosunun 15 aylık yeni zirve yaptığını görüyoruz. 2013 Mayıs’ından 2019 Haziran’ına her alımı satış fırsatı görülen Türk bankalarıydı – o trend döndü. Şimdi fon yöneticilerinin saklandığı sınai, tüketici, hizmet sektörü hisselerini satılıyor, banka alınıyor. Bu fiyatlamanın da, Türk bankalarının temellerinin iyileşmesiyle pek ilgisi yok. Küresel faizler daha da düşecek, hala en yüksek reel faiz veren ülkelerden biriyiz. Fed’in 2019’da 50-75 baz puan indirim senaryosu devam ederken, TCMB faiz indirim döngüsü başlayacak. Şu an fiyatlanan bu.

Politika yapıcılar ne diyor?

Fed yetkilileri son kez faiz artırılan Aralık toplantısında 2019 için sıkılaştırma tahminlerini kademeli olarak azaltmaya başladılar. Haziran 2019’da ise faiz indirimi sinyali geldi.

Politika yapıcıların resmi tahminlerinin yer aldığı son noktasal grafiğe bakılacak olursa 17 yetkilinin 8’i 2019’da faiz indirimi bekliyor, 8’i sabırlı olmaktan yana. 1 üye ise faiz artırımı bekliyor. Noktasal grafiğe göre yetkililerin faiz beklentilerinin medyanı 2019 için yüzde 2.4 seviyesinde bulunuyor.