İran’ın tansiyonu artırması ile petrol yükseldi

Petrol fiyatları, İran’ın bir İngiliz petrol tankerini alıkoymasının ardından Basra Körfezi’nde gerilimin yükselmesi ve Libya’da üretimin kimliği belirsiz bir grubun ülkenin en büyük petrol sahasının kapatmasının ardından azalmasının etkisi ile kazançlarını sürdürdü.

Vadeli petrol kontratları New York’ta Cuma günü yüzde 0.6 yukarıda kapandıktan sonra yüzde 1 daha yükseldi. İngiltere Cuma günü İran tarafından Hürmüz Boğazı’nda alıkoyulan Stena Impero adlı tankerin hemen bırakılması çağrısında bulundu, ancak Savunma bakanı Tobias Elwood Sky News Interview’a yaptığı değerlendirmede, gerginliğin azaltılmasını istediğini söyledi. Libya’nın Sharara petrol sahasında üretimin, faaliyetin zorla durdurulmasının ardından kademeli olarak yeniden başlatıldığı kaydedildi.

Petrolde volatilite, İngiliz tankerinin durdurulmasının, dünyanın en önemli ham petrol geçiş noktasındaki gerilimin bölgeden petrol akışını aksatacağına ilişkin riski ön plana çıkarmasının ardından iki haftanın zirvesine yükseldi. Öte yandan, Libya’daki olaylar, dünyanın önde gelen küresel ekonomilerinde talebin yavaşladığına ilişkin işaretlerden dolayı Perşembe günü itibariyle dört günlük sürede fiyatların yüzde 8’den fazla düşmesinin ardından tekrar arz yönlü tehditleri ön plana çıkarıyor.

Seul’de Samsung Futures Inc. emtia analisti Kim Kwangrae, “Ham petrol fiyatları, talebin yavaşladığına ilişkin endişelerin baskısı altında, ancak dikkatler şimdi tekrar şu an için fiyatları desteklemesi beklenen arz yönlü ve jeopolitik risklere çevrilmesine neden oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 58 sent ya da yüzde 1 yükselerek, Londra saati ile 07:41’de varil başına 56.21 dolara tırmandı. Kontrat geçen hafta yüzde 7.6 düştü.

Eylül vadeli Brent petrolü, Londra merkezli IC Futures Europe piyasasında, 95 sent ya da yüzde 1.5 yükselerek varil başına 63.42 dolara tırmandı. Kontrat Cuma günü yüzde 0.9 yukarıda kapandı ve haftalık kaybı yüzde 6.4’e düşürdü. Küresel gösterge Brent petrolü, Eylül vadeli WTI’a kıyasla 7.05 dolar primli işlem gördü.