Hisseler “istihdam” öncesinde sınırlı yükseldi

ABD ve Avrupa hisse senedi vadeli kontratları Asya’daki cansız seansız ardından fazla değişmedi. Endeksler, ABD’de Perşembe günkü tatil nedeniyle düşük hacimli işlemlerde sınırlı yükseldi.

Dolar ABD Başkanı Donald Trump’ın kur manipülasyonuyla ilgili olarak Avrupa ve Çin’i suçlamasına karşın yatay seyretti. ABD Hazine tahvilleri Bağımsızlık Günü nedeniyle işlem görmüyor. Tokyo, Sydney ve Seul hisse senetleri yükselirken Hong Kong’da işlem gören hisseler fazla değişmedi. Wall Street’te Çarşamba günü, S&P 500 Endeksi’nin son rekorlarının gerisinde kalan Dow Jones Endeksi tüm zamanların yükseğini gördü. Yatırımcılar Cuma günkü ABD istihdam raporunu beklerken işlem hacimleri Asya ortalamasının çok altında kaldı.

LPL Financial kıdemli piyasa stratejisti Ryan Detrick, “Bu boğa piyasasında şüphe ve endişenin on yıldır devam ettiğini gördük. Önemli nokta maliye ve parasal politikalarının ikili faydasının bu konjonktürün birçok kişinin beklediğinden daha fazla sürmesine yardımcı olabilecek olması.” dedi.

Trump Çarşamba günkü Twitter iletisinde Çin ve Avrupa’nın “büyük bir kur manipülasyonu oyunu oynadıklarını” ve ABD ile rekabet etmek için “sistemlerine para pompaladıklarını” söyledi. ABD”nin de uyum sağlaması gerektiğini ya da diğer ülkelerin “kur manipülasyonunu izleyen budalalar olmayı sürdüreceğini” belirtti.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saatiyle 15:16’da yüzde 0.4 yükseldi.
Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.
S&P 500 Endeks vadeli kontratları fazla değişmedi.
Euro Stoxx 50 Endeksi yüzde 0.1 arttı.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.
Euro/Dolar  paritesi yüzde 0.1 artışla 1.1284’ten işlem gördü.
Japon Yeni 107.80 seviyesinde fazla değişmedi.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.2 değer kazanarak 6.8739’dan alıcı buldu.

Tahviller

ABD’de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi Çarşamba günü 2 baz puan düşüşle yüzde 1.95’ten kapandı. ABD tahvil vadelileri Asya işlemlerinde fazla değişmedi.
Avustralya 10 yıllıklarının faizi yüzde 1.29 oldu.

Emtia

WTI yüzde 1.2 düşüşle varil başına 56.63 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.3 değer kaybederek onsu 1,414.72 dolardan alıcı buldu.