Fed’i henüz izlemeyebilir

Avrupa Merkez Bankası (AMB) enflasyon hedefini gözden geçirme konusunda Fed’i izlemeye hala uzak olabilir

AMB’nin Perşembe yayınlanan 24-25 Haziran toplantısının tutanaklarına göre politika yapıcılar “orta vadede yüzde 2’ye yakın ama altında” olan enflasyon hedefi konusunda ne yapacaklarını tartıştılar. “Simetrik” yaklaşım konusunda hemfikir olmakla birlikte, tam anlamıyla bir yenilenmeyi değerlendirmek için isteksizlerdi.

Tutanaklara göre, politika yapıcılar “simetrik yaklaşım tartışmasının enflasyon hedefinin seviyesine ilişkin tartışmadan ayrılamayacağı” yönünde bir görüş ortaya attılar. Aynı zamanda Yönetim Kurulu’nun tepki fonksiyonunun simetrik yapısının netliğe kavuşturulmasının , para politikasında daha sonra gidilebilecek tam kapsamlı bir revizyonu engellemeyeceğine değindiler.

Son on yılın büyük kısmında yetersiz kalan AMB’nin enflasyon hedefinde büyük bir değişim olması pek yakın görünmüyor.  Konuya yakın kaynaklara göre, AMB yetkilileri halihazırda ileriye dönük çalışmalara başlamış durumda.

Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, zaman zaman AMB’nin para politikasının toptan gözden geçirilmesi çağrısında bulunmuştu. Küresel merkez bankalarına yapılan, rekor düşük faizler ve inatçı şekilde cansız enflasyon ortamında kendi politikalarinın nasıl çalıştığını yeniden gözden geçirme çağrılarının artmasına rağmen, Rehn’in fikirleri Frankfurt’ta yeterince ilgi çekmedi.