Fed faizi belirlerken aşağı yönlü riskleri dikkate almalı

Fed Guvernörü Lael Brainard, ABD merkez bankasının faiz kararı alırken ABD ekonomisine yönelik aşağı yönlü riskleri dikkate alması gerektiğini söyledi. Brainard böylece, risk yönetimini işaret ederek faizlerin düşürülmesi yönünde zemin olduğunu işaret etti.

Brainard, Scranton, Pennsylvania’da bankacılara yaptığı konuşmada, “Enflasyonun yumuşak tarafta olduğu dönemde aşağı yönlü riskleri dikkate almak, risk yönetiminin temel ilkelerine göre, para politikasının izlemesi beklenen yolunu yumuşatma görüşünü öne sürmek olacaktır,” dedi.

Brainard, “Model görünümüm sağlam” dedi.

Fed Guvernörü, tüm parçalar yerli yerine koyulduğunda, güveni yüksek tüketiciler ve güçlü işgücü piyasası ile birlikte, ekonominin bu yıl şimdiye dek oldukça iyi gidiyor göründüğünü sözlerine ekledi.

Brainard, “Finansal dengesizlikler büyüyor, ancak Fed bunları karşı-döngüsel sermaye tamponunu aktive ederek, stres testlerini daha etkin kullanarak ve kaldıraçlı kredileri daha aktif izleyerek çözebilir” dedi.

Brainard, ayrıca, Kongre’nin borç tavanına yaklaşımı ve maliye politikasının, işletme güveni ve yatırım planları üzerinde yük oluşturan belirsizlikleri artırdığıuyarısında bulundu.

Fed’in faiz kararı alacağı en yakın toplantı 30-31 Temmuz’da Washington’da düzenlenecek.