Eylül ayında güçlü bir teşvik paketi açıklanmalı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcısı Rehn, Eylül ayında “etkili ve önemli” bir teşvik paketi hazırlanması gerektiğini kaydetti

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcısı Olli Rehn, Perşembe günü yaptığı değerlendirmede, AMB’nin Eylül ayındaki politika toplantısında “etkili ve önemli” bir teşvik paketi ile gelmesi gerektiğini söyledi.

Rehn, Wall Street Journal’a verdiği mülakatta, AMB’nin yeni destek tedbirleri ile geldiği zaman piyasa beklentilerinin altında kalmaktansa üstüne çıkmasının daha iyi olduğunu söyledi. Rehn’in bu yorumları euroyu zayıflatırken, tahvillerin yükselmesine neden oldu.

Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Rehn’in bu yorumları, derinleşmekte olan küresel yavaşlamaya ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda geldi. Almanya ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde daralırken, ABD ve İngiltere’de, ekonominin resesyona girebileceğinin habercisi olarak görülen bir hareket olan uzun vadeli tahvillerin faizleri daha kısa vadeli tahvillerin faizlerinin altına indi.

Euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek 1.1108 ile seansın en düşük seviyesine geriledi.

AMB’nin, 12 Eylül’deki politika toplantısında Euro Bölgesi ekonomisine destek için teşvik açıklaması zaten bekleniyordu ve ekonomistlerin önemli bölümü en azından eksi yüzde 0.4 seviyesinde bulunan mevduat faizinde bir indirim öngörüyor. AMB Başkanı Mario Draghi geçen ay yaptığı açıklamada, parasal genişleme programının tekrar başlaması dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu işaret etmişti.