Ekonomistler enflasyon raporunu değerlendirdi

Ekonomistler enflasyon raporunu değerlendirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni Başkanı Murat Uysal yılın üçüncü Enflasyon Raporu’nu açıkladı.

Bu yıl sonu için enflasyon tahmini % 14.6’dan %13.9’a düşürüldü. 

İş Yatırım Ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu Bloomberg HT’ye enflasyon tahmininin beklentilerine paralel olarak düşürüldüğünü, Merkez Bankası’nın bundan sonra da temkinli faiz indirimini sürdüreceğini öngördü. Kömürcüoğlu yıl sonuna kadar MB’den 300 baz puanlık indirim beklentilerini değiştirmeyeceklerini ifade etti.

Kömürcüoğlu toplantıya dair izlenimlerini şu sözlerle aktardı;

“Beklentimiz dahilinde bir revizyon var. Enflasyon beklentisi yılsonu için 13,9’a indirilmiş.  Önümüzdeki dönemde belki bir revizyon daha olacak. Bu çerçevede biz de yılsonu yüzde 16 olan enflasyon tahminimizde aşağı yönlü değişikliğe gideceğiz.

Toplantının en belirgin maddesi makul reel faizdi. Makul reel faizin gelişmekte olan ülkelerle kıyaslanacağını, CDS oranları da dâhil ima edilen reel faizlere bakılacağını söyledi.”

“YILSONUNA KADAR 3 TOPLANTIDA 300 PUANLIK FAİZ İNDİRİMİ GÖREBİLİRİZ”

“Yılın sonuna kadar 3 toplantıda 300 puanlık faiz indirimi görüşümüzde bir değişikliğe gitmeyeceğiz.  Sayın Başkan’ın sözlerine baktığımız zaman, hala parasal gevşeme anlamında kayda değer bir yer olduğunu söylüyor. Bu anlamda ilave faiz indirimi göreceğiz.

Merkez Bankası’nın daha ihtiyatlı bir duruşa, temkinli bir faiz indirimine gideceği yönünde bir görüşümüz var. Bugünkü toplantıda da bundan farklı bir algı almadık. Bu bağlamda biz her toplantıda 100 baz puanlık indirime gideceğini düşünüyoruz.”

“MAKUL REEL FAİZİN NE OLDUĞUNA YANIT ALAMADIK”

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp toplantıya dair izlenimlerini şöyle aktardı;

“Reel faizin nasıl hesaplandığı ileriye dönük bir faiz olarak düşünüldüğü için nominal faizden enflasyon beklentisini çıkararak buluyoruz. Benim ilgimi çeken makul reel faiz kavramını bu toplantıda Fed’de gördüğümüz nötr faiz olarak tanımladılar. Bir Merkez Bankası’nın nihai olarak durmak istediği nokta, nötr faiz veya bizdeki makul reel faiz olacaktır.

Bu ileriye yönelik iletişim sağlamak için söylenir; benim şu anki politika faizim burada ve benim nihai olarak gelmek istediğim yer şurada şeklinde yol göstermiş olunur. Sayısal olarak makul reel faizin ne olduğu konusunda cevap alamadık.”

“Gelişmekte olan bir ülke olduğumuz için bizim enflasyonumuz dışarıdan gelen sermaye akımlarından çok etkileniyor. Emsal ülkelerdeki faiz oranlarına bakmak zorundayız. Çünkü, rekabet ettiğimiz ülkeler onlar. Yarıştığımız ülkelerle yarışacak cazip faizler vermemiz gerekiyor.

Bugünkü toplantıda zikredilmeyen emsallerimizdeki enflasyon oranıdır. Biz yüzde 4 gibi reel bir faizle benzer gelişmekte olan ülkelere göre en büyük reel faizi veriyoruz ama o ülkelerdeki enflasyon oranı ne ona bakmıyoruz. Onların uygulaması gereken sıkı para politikası ile bizim uygulamamız gereken sıkı para politikası arasında çok fark var.  Bence bunun da makul reel faiz tanımına girmesi uygun olurdu.”

2 KRİTİK NOKTA

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu ise raporda 2 kritik nokta olduğunu belirterek “Birincisi reel faiz ne olmalı konusu. Bu noktada net bir yönlendirme bekleniyordu pyasa bunu alamadı.

İkincisi bu yıl için enflasyon tahminleri piyasayla uyumlu ama 2020 beklentisini % 8’lere götürecek nasıl bir para politikası olacak kısmı daha açıklamaya muhtaç gibi çünkü önemli belirsizlikler var” şeklinde yorum yaptı.

Garanti Yatırım ise yolladığı notta toplantıda verilen mesajları dikkate alarak mevcut gelişmeler çerçevesinde TCMB’nin Temmuz ayında başladığı faiz indirim sürecinin önümüzdeki toplantılarda devam edeceğini öngördü. Kurum “TCMB’nin geçici olarak yorumlayacağı manşet enflasyon değişimlerine tepki vermeyerek; ana eğilimi ve bankanın enflasyon tahminlerini baz alarak karar alacağını düşünüyoruz.” ifadelerine yer verdi.