Dolar yen karşısında 1 ayın yükseğine tırmandı

Dolar, Fed yetkililerinin konuşmaları öncesinde ABD Hazine tahvili faizlerindeki yükselişi takip ederek yen karşısında bir aydan uzun bir sürenin zirvesine tırmandı.

Traderlar, geçen hafta sürpriz bir şekilde güçlü gelen ABD istihdam verisinin ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın iki günlük Kongre konuşmasını yakından takip edecek. İstihdam verisindeki beklenmedik artış Fed’in faiz indirimi beklentilerini zayıflatmıştı.

Yatırımcıların Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) bu hafta yayınlayacağı toplantı tutanakları öncesince defansif kalmasıyla G – 10 paralarının çoğu dar bir bantta seyrediyor.

Tokyo’da Sumimoto Mitsui DS Asset Management kıdemli stratejisti Masahiro Ichikawa, “Yatırımcılar Fed’in daha az güvercin olması riskine karşı dolar alıyor. Piyasa FOMC’nin Temmuz -bir ihtimal Eylül’de de- toplantısında halihazırda 25 baz puan faiz indirimi fiyatlıyor.” dedi.

Dolar/yen paritesi 108.99 ile 31 Mayıs’tan beri en yüksek seviyesini görmesi sonrasında yüzde 0.1 artıda 108.88’den işlem gördü. ABD’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 1 bp artarak yüzde 2.08 oldu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde Salı günü üç haftanın yükseğini görmesinin ardından Çarşamba günü fazla değişmedi.

Powell, Kongre konuşmasını Çarşamba ve Perşembe günleri gerçekleştirecek. Kansas Fed Başkanı Esther George’un Helsinki’deki konuşmasını Çarşamba günü yapması bekleniyor.