Dolar önemli paralar karşısında geriledi

Dolar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın zayıf işletme güveni ve imalattaki yavaşlamayla ilgili endişelerini dile getirmesi sonrasında traderların Fed faiz indirimine göre pozisyon almasıyla, Hazine tahvili faizleriyle birlikte düştü.

Dolar G – 10 paralarının çoğu karşısında geriledi. ABD Hazine tahvilleri getiri eğrisi boyunca yükseldi. Gecelik endeks swapları Fed’in 30 – 31 Temmuz toplantısında politika faizini en az 25 baz puan azaltacağını işaret ediyor. ABD’de Perşembe günü enflasyon verisi açıklanacak. Yen dolar karşısında bir haftanın yükseğine tırmandı.

Auckland’da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Döviz ve tahvil stratejisti Sandeep Parekh, “Powell birden fazla faiz indirimi bekleyenlere güven verdi. ABD enflasyon verisi beklentiyi ıskalarsa faiz indirimi ihtimali artar ama bence hedefi tutturan ya da az üzerindeki bir enflasyon verisi doları fazla desteklemez.” dedi.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.6 düşüşle 107.86 seviyesine kadar gerileyerek 5 Temmuz’dan beri en düşük seviyesini gördü. Parite TSİ 11:15’te yüzde 0.36 ekside 108.07’den işlem gördü. Euro/Dolar  paritesi yüzde 0.2 tırmanarak 1.1274’e kadar geldi.

ABD’de 2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 bp azalarak yüzde 1.81’e geriledi. 10 yıllıkların faizi 2 bp çekilerek yüzde 2.04 oldu.

Doların önemli piyasa parası karşısındaki değerini ölçen Dolar Endeksi (DXY), gün içi işlemlerde 96.834 puana kadar gerilemesinin ardından yüzde 0.23 ekside 96.881 puan oldu.