Deutsche Bank hisseleri sert düştü

Alman bankacılık devi Deutsche Bank AG’nin hisse senetleri, kapsamlı onarım planına yönelik artan kuşkulara bağlı olarak düştü ve fiyatlar bir ara üç yılı aşkın sürenin en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Hisseler Salı günü Frankfurt Borrsası’nda yüzde 6.5 düşerek 6.35 euro seviyesine kadar düştü. Ancak daha sonra biraz toparlayan hisseler, kayıplarını yüzde 3.7’ye daralttı. Deutshce Bank hisseleri, Pazar günü açıklanan onarım planından bu yana yaklaşık yüzde 10 değer kaybetti ve bankanın piyasa değeri yaklaşık 1.6 milyar dolar eridi. Deutsche Bank’ın riskli tahvilleri de düştü.

Banka CEO’su Christian Sewing’in kapsamlı onarım planına yönelik ilk iyimserlik yerini hızlı bir şekilde, bankanın rekabetçi iç piyasada kar hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağına ilişkin şüphelere bıraktı. Banka son yıllarda hissedarlarını istikrarlı bir şekilde hayalkırıklığına uğrattı ve onarımdan sonra dikkatler, hizmet şirketlerinin rutin finansman ihtiyaçlarına ve aynı zamanda bu yıl ve gelecek yıl için dağıtılmayan temettülere çevrilecek.

18,000 kişinin işten çıkarılmasını da kapsayan onarım planının 7.4 milyar euro (8.3 milyar dolar) maliyetinin olacağı ve bankanın sermaye tamponlarını daraltacağı tahmin ediliyor.

RBC Capital Markets analisti Anke Reingen, “İcra riski, sermayeye yönelik daha fazla sorun dikkate alındığında, daha önce beklediğimizden daha yüksek olacak görünüyor,” dedi ve Deutsche Bank’ın planının hata için çok az boşluğu olduğunu sözlerine ekledi.