Bireysel kredi faizinde tek haneli rakamlara inmemiz olası

Türkiye Emlak Katılım Bankası (EmlakBank) Genel Müdürü Deniz Aksu, Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Sadece tek şube ile ilk yarı itibarıyla 4,6 milyar TL’lik aktif büyüklüğe ulaştıklarını söyleyen Aksu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Faizsiz bankacılık prensiplerine uygun çalışan bir banka olarak EmlakBank’ı dönüştürdük. İlk yarı itibarıyla 4,6 milyar TL’lik aktif büyüklüğe ulaştık. Üstelik bunu sadece tek şube ile yaptık. Yıl sonunda 8 milyar TL’lik bir aktif büyüklük hedefimiz var. Piyasaya yaklaşık 1,7 milyar TL fon sağladık ve yıl sonu hedeflerine daha şimdiden oldukça yaklaştık. Yıl sonunda 1 milyar TL’lik sermaye piyasası ürünü ihraç etmeyi planlıyoruz. 8 milyar TL’lik bir aktif büyüklük hedefimiz var.”

– “Bireysel kredi faizinde tek haneli rakamlara inmemiz olası”

Deniz Aksu, ekonominin çarklarının daha rahat dönmesi için faiz oranlarının geri gelmesine, finansman maliyetlerinin düşürülmesine tüm ekonomik aktörlerin katkı vermesi, destek olması gerektiğine değindi.

“Bireysel kredi ve mevduat faizlerinde çift haneli rakamlardan tek haneli rakamlara inmemiz olası.” diyen AKsu, “Bizler 4,60 faizleri görmüş bir ülkeyiz, 24 faizleri görmek için geçerli sebep yok, üçüncü çeyrekten sonra tek haneleri göreceğiz.” dedi.

– “Yıl sonunda en az 15 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz”

Yıl sonuna kadar en az 15 şubeye ulaşmayı, personel sayısını yaklaşık 500’e çıkarmayı  hedeflediklerini belirten Aksu, “Biz Türkiye’nin Bankası olmak istiyoruz. Bu yüzden ilk yıl için belirlediğimiz 15 şubeyi, ülkemizin 7 bölgesini kapsayacak şekilde planladık.” dedi.

Deniz Aksu, ilerleyen süreçte Avrupa’da şube açarak, “Yurt dışından ucuz maliyetli ve uzun vadeli tematik fonlar bulup üreticilerin yatırımlarını finanse etmek istiyoruz.” dedi.

EmlakBank Genel Müdürü Aksu, “Türk Bankacılık Sektörü güçlü finansal rasyoları ile ekonominin güçlü ve lokomotif sektörü olmayı sürdüreceğine dair inancı pekiştiriyor.” ifadesini kullandı.