Bank Of Tokyo-Mitsubishi/ Hardman: Enflasyon faizleri indirmek için TCMB’ye alan yaratıyor

Bank Of Tokyo-Mitsubishi Kur Stratejisti Lee Hardman, bugün açıklanan enflasyon verisinin faizleri indirmek için TCMB’ye alan yarattığını ve Fed’in Temmuz ayında en az 25 baz puanlık faiz indirimi yapmamasının, Türk Lirası gibi para birimlerinde negatif etki yaratacağını söyledi.

Bloomberg HT’de Cumhur Örnek’e konuk olan Hardman, bugün açıklanan enflasyon verisinin TCMB’nin hareketini nasıl etkileyeceğini ve hazinenin dolar veya euro bazlı tahvil ihrac etmesinin etkilerini değerlendirdi.

Enflasyon verisinin TCMB’nin faiz indirimi yapma olasılığını arttırdığını paylaşan Stratejist, “Enflasyon bu yıl keskin bir şekilde yavaşladı. Bu durum faizleri indirmek için TCMB’ye daha fazla alan yaratıyor. Politika faizi enflasyonun üzerinde kalıyor. Böylece indirim yapma olasılığı arttı” dedi.

Hardman ayrıca hazine tarafından dolar veya euro cinsinden tahvil ihracı yapmanın yabancı yatırımcılarının iştahı için iyi bir fırsat olduğunu da belirterek, “İstenen dış piyasa koşullarından faydalanmaya çalışılıyor. Fed ve AMB de daha güvercin politika yönüne dönmüş durumdalar.  Faizleri önümüzdeki aylarda indirecek gibi duruyorlar. Bu durum da yabancı yatırımcıların yüksek getiriye kaçmasını sebep oluyor. Türkiye’deki gibi yüksek getirili tahvillere daha çok talep var.  Yabancı yatırımcıların iştahı için bu tarz tahvil ihracı yapmak iyi bir fırsat olacaktır” dedi.

Son olarak Fed tarafından faiz indirimi yapılmaması durumunda TL gibi para birimlerinin olumsuz etkileneceğini vurgularken,  piyasanın hali hazırda 25 baz puanlık faiz indirimini fiyatladığını söyledi. Hardman, “Fed’in Temmuz ayında 25 baz puanlık faiz indirimi yapması yönünde ana senaryomuz var.  Fed’de politika yapıcılar ve Başkan Powell’ın en az 50 baz puanlık bir faiz indirimi yönünde oy kullanacaklarını düşünüyoruz.  Federal Açık Piyasa Komitesi daha ihtiyatlı davranıyor. Eğer Fed bu beklentileri yerine getirmezse, finansal piyasalarda çok büyük negatif bir tepki yaratacaktır. Zaten 25 baz puanlık faiz indirimi tamamen fiyatlanmış durumda ve Türk Lirası gibi para birimlerinde daha negatif etki yaratır” dedi.