AMB yetkilileri ek teşviklere hazır olduklarını tekrarladı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) politika yapıcıları, Euro Bölgesi ekonomisini desteklemek için ek teşviklere hazır olduklarını yinelediler, ancak bunun ne zaman ya da nasıl yapılacağı konusunda görüş birliğine varamadıklarını işaret ettiler.

AMB İcra Kurulu üyesi Benoit Coeure, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, gevşek para politikasına şimdi “her zamankinden daha fazla” ihtiyaç duyulduğunu ve faiz indirimleri ve parasal gevşemenin her kisinin birden masada olduğunu kaydetti. Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, AMB’nin harekete geçmek için “kararlılığa” sahip olduğunu söyledi, ancak ekonomiye ilişkin karışık verilere dikkat çekti ve bu ay karara varmak için aceleye gerek olmadığını ifade etti.

Villeroy, CNBC’ye verdiği mülakatta, “Önümüzdeki aylarda birkaç Yönetim Konseyi toplantımız var” dedi ve “Eğer ihtiyaç duyuluyorsa ve ihtiyaç duyulduğu zaman, harekete geçme kararlılığımız ve kapasitemiz konusunda şüphe duyulmamalı. Tekrarlıyorum, ihtiyaç duyulursa ve ihtiyaç duyulduğu zaman” değerlendirmesinde bulundu.

Pazartesi günü açıklanan ekonomik veriler, Euro Bölgesi ekonomisinin zayıfladığı bir ortamda bazı umut ışıkları olduğunu gösterdi. Almanya’da sanayi üretimi Mayıs ayında hafifçe yükseldi. Ancak öte yandan, Fransa Merkez Bankası ikinci çeyrek için büyüme tahminini düşürdü ve imalat sektörü üst düzey yöneticileri arasında güveni gösteren endeks altı yılın en düşük seviyesine indi.

Euro Bölgesi ekonomisi, küresel ticaret gerilimleri ve özellikle imalat sektörü üzerinde etkili olan siyasi belirsizliklerden dolayı bir yılı aşkın süredir yavaşlıyor. Diğer bir AMB Yönetim Konseyi üyesi, Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, geçen hafta yaptığı açıklamada, ekonomik gerilemenin artık “geçici bir düşüş” olarak düşünülmemesi gerektiğini ve AMB’nin destek için elinde bir dizi artaç olduğunu söyledi.