Altın 8 yılın en uzun haftalık kazanç serisine yöneldi

Altın fiyatları, yatırımcıların Fed’in faiz konusunda izleyeceği yola ilişkin ipuçları vermesi beklenen kritik ABD istihdam raporu için geri sayıma geçmeleri ile birlikte, 2011’den bu yana en uzun haftalık kazanç serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Altın, ekonomide yavaşlama işaretleri ile birlikte ABD merkez bankası Fed’in daha gevşek bir para politikasına döneceği beklentisi ile yükselişini yedinci haftaya taşıdı. ABD’de Cuma günü TSİ 15:30’da açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisinin Haziran ayında 160,000 artması bekleniyor. Veri böyle çıkarsa, önceki ayki 75,000’lik artışın üzerinde, ancak geçen yılın aynı döneminin altında bir seviyede gerçekleşmiş olacak.

Melbourne’de Pepperstone Group Ltd. araştırma müdürü Chris Weston, “Fed’in bir sonraki toplantıda faiz indirimine gideceğine ilişkin görüşünü değiştirmesi için istihdam verisinin ‘mutlaka çok güçlü’ çıkması gerek” dedi. Düşük faizler altın için destekleyici bir unsur.

Altın, önde gelen ekonomilerin merkez bankacılarının daha güvercin bir tutum takınmaları ve ticaret gerilimlerinin de güvenli liman alımlarını desteklemesi ile birlikte altı yılın en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor. Emektar yatırımcı Mark Mobius, metale destek veren faktörler arasında düşük faizleri de göstererek, altının 1,500 dolar seviyesine çıkabileceğini kaydetti. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları 2013’ten bu yana en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor.