ABD’de endeksler rekor kırdı

Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,29 artışla 26.860,20 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,45 kazançla 2.993,07 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,75 değer kazancıyla 8.202,53 puan seviyelerinde seyrediyor.

ABD’de endeksler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Temmuz toplantısında faiz indirimine gidilebileceğine yönelik işaret vermesinden destek buldu.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanaklarında  Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisine yönelik aşağı yönlü risklerin, ticaret savaşının işletme yatırımlarını zayıflatması ve enflasyonun zayıf kalması ile birlikte sürdüğünü kaydederek, politika yapıcıların bu ay faiz indirimine gitmeye hazırlandığını işaret etti.

Powell, Çarşamba günkü Kongre konuşması öncesinde yayınlanan konuşma metnine göre, “Fed yetkililerinin Haziran ayındaki toplantısında bu yana, ticaret gerilimlerine ilişkin belirsizlikler ve küresel ekonominin gücüne ilişkin endişeler, ABD ekonomisinin görünümü üzerimde baskı oluşturmaya devam ediyor görünüyor” dedi ve enflasyon baskılarının durgun kaldığını sözlerine ekledi.

Tarım dışı istihdam verilerinin güçlü gelmesinden sonra faiz indirimine yönelik beklentilerin zayıflamasına rağmen Fed Başkanı’nın yarı yıl konuşması, Fed’in borçlanma maliyetlerini düşürmeye hazırlandığı yolundaki piyasa görüşünü destekledi.