ABD’de endeksler ‘Powell öncesi’ karışık seyretti

Kapanışta,  Dow Jones endeksi yüzde 0,08 azalışla  26.783,49 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,12 kazançla 2.979,63 puan, Nasdaq endeksi yüzde 0,54 artışla  8.141,73 puan seviyelerinde seyrediyor.

Nasadq teknoloji Endeksi şiret birleşmelerinden destek bulsa da yatırımcılar Powell’ın Temsilciler Meclisi ve Senato’da yapacağı sunumu bekliyor.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Wall Street Journal’a verdiği demeçte Haziran’daki Fed politika toplantısından önce olduğu faiz oranlarını sabit tutma kararını destekleyerek “Faizleri değiştirmek için bir neden yok” dedi.

Harker, “ABD ekonomisi güçlü olmaya devam ediyor ve hala çok güçlü bir işgücü piyasası var. Eğer ekonominin sürekli şekilde zayıfladığına inanırsam faiz indirimine katılırım ancak benim görüşüme göre bu noktada oranları her iki yöne kaydırmaya gerek yok ” dedi.

Powell’ın görevden alınmasına ilişkin tartışmalara yönelik ise ABD Başkanı Donald Trump’ın baş ekonomi danışmanı Larry Kudlow, Fed Başkanı Jerome Powell’ın işinin şimdilik güvencede olduğunu söyledi. Kudlow, merkez bankasının bağımsızlığını desteklediğini ve şimdilerde Powell’ın görevini değiştirme yönünde planlar olmadığını sözlerine ekledi.