ABD, Çin ticaret savaşları

ABD ve Çin ticaret savaşında iplerin zaman zaman gerilmesi zaman zaman ise anlaşmaya yaklaşıldığı düşüncesi küresel piyasalar üzerindeki belirsizlik faktörünü artırıyor

Xi Jinping, Donald Trump ile 2017 yılında ilk kez görüştüğünde, Çinli lider, ”ABD Çin ilişkilerini daha başarılı hale getirmek için  binlerce sebep var, tek bir sebep bunu bozamaz” demişti.

Devam eden iki yılda ilişkiler günden güne kötüye giderek son on yılın en zayıf haline geriledi.

Trump’ın tüm Çin ürünlerine vergileri yükselteceğine yönelik tehdidi dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki jeopolitik mücadeleyi daha geniş bir çerçevede hızlandırdı ve para birimi  gibi kısasa kısas hamlelerle hamlelerle yalnızca birkaç hafta önce erişilen anlaşmayı bozdu.

Problemin büyük kısmı ne liderlerin ne de diğerlerinin anlaşma yapmak konusunda yeterince ciddi olmamaları olarak görülüyor.

Çin, Trump’ın  2020 seçimleri öncesi gövde gösterisi yaptığını düşünürken, ABD’li temsilciler Çin’in daha iyi bir anlaşma yapabilmek umuduyla Trump’ın görevden gitmesini beklediğini düşünüyor.

Her iki şekilde de, anlaşma için gerekli politik zemine ulaşma ihtimali, sabit fikirlerin merkeze yerleşmesi ile azalıyor ve yatırımcıların potansiyel ekonomik çöküşe verdikleri ihtimali artırıyor.

Trump’a göre Çin üzerindeki katı tutumu ona Oval Ofis’te bir dört sene daha kazanmasına konusunda yardımcı olacak.

ABD’li çiftçiler ve iş grupları ise ticaret gerilimindeki son hamlelerle alarm veriyor.

ABD Başkanı Trump ise geçen hafta sosyal medya platformu Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamasında,  tarifelerden zarar gören çiftçilerin gerekli görülürse hükümet yardımıyla desteklenebileceğini ve ekonominin “güçlü bir pozisyonda” olduğunu söyledi.

Ticaret savaşı atmosferinde Fed’in son toplantısında faiz indirimine gitmesi ve hatta daha fazlasının yapılabileceğine yönelik sinyal verilmesi Trump’a nefes alacak bir alan sağladığı düşünülüyor.